مدیریت چیست ؟

بازدید کنندگان : 2904 دسته بندی مدیریت

برای مدیریت تعاریف زیادی مطرح شده است ، مثلا تبدیل منابع به توانایی را مدیریت گفته اند ، یا برنامه ریزی ، پیش بینی ، فرماندهی و رهبری و... را مدیریت تعریف کرده اند .

در این مبحث می‌خواهیم از این تعاریف کلیشه ای خارج شده و بحث را کمی ملموس بررسی کنیم.

مسئله را با یک مثال شروع می‌کنم و از این مثال در مقالات بعدی نیز به کررات استفاده خواهم کرد .

فرض کنید دلتان می‌خواهد با یک سری از دوستان خود با خودروی شخصی به مسافرت بروید ، به این فکر هستید که با چه کسانی بروید ، کجا بروید و چه موقع حرکت کرده و بازگردید .

پس در ذهنتان شروع به برنامه ریزی ، تحلیل و تعیین مقصد کردید ، بودجه مشخص نمودید و همسفر های خود را تعیین کردید ، وسائل مورد نیاز را خریداری کردید و یک مکان را برای اقامت رزرو نمودید .

در راه به مواردی برخورد می کنید ، مثلا جاده ای که انتخاب کرده بودید مسدود شده است ، لاستیک شما پنچر می‌شود ، ماشین جوش می آورد ، یکی از دوستانتان ناخوش می‌شود و...

پس از رسیدن به مقصد باید بین اتاق ها تقسیم شوید ، هر یک مسئولیتی را بر عهده بگیرید ، با یکدیگر غذا درست کنید و محیط را تمیز کنید و...

ممکن است هر یک از دوستان شما یک ساز بزند و یک پیشنهاد بدهد ، ممکن است با کمبود بودجه مواجه شوید یا یک اتفاق ناگهانی برای شما رخ دهد.

در تمامی مراحل فوق شما در حال مدیریت بودید ، اگر به این کار علاقه دارید یا این کار را به خوبی انجام می‌دهید شما پتانسیل مناسبی برای مدیریت خواهید داشت .

البته مدیریت به معنی کلی تر می‌تواند شامل مسائل شخصی هم باشد که موضوع بحث ما نخواهد بود.

مسافرت شما از یک ایده شروع شد و با برنامه ریزی و تحلیل و جذب چند همراه ادامه پیدا کرد ، در راه با چندین مشکل برخوردید که ناچار بودید در لحظه تصمیم گیری کنید در حالی که استرس زیادی داشتید و نگاه همه دوستانتان به شما بود ، با نظرات مختلف برخورد کردید و از بین آنها می‌بایست یک تصمیم واحد بگیرید .

ممکن است یکی از دوستانتان با شما مخالفت کند و کمی جو ناآرام شود ، ممکن است بین دوستان اختلاف نظر پیش بیاید و شما موظف خواهید بود موضوع را حل و فصل کنید و...

به طور خلاصه مدل فوق یک طرح ساده از مدیر یک شرکت ، موسسه یا یک دپارتمان می باشد .

برنامه ریزی ، تحلیل ، نیازسنجی ، ارتباطات ، انتخاب و تصمیم گیری و مواجهه با بحران ، ارتباط موثر با دیگران و... همگی تنها بخشی از کارهایی است که شما باید به عنوان یک مدیر انجام دهید ، و چگونگی و نحوه انجام این کار شمارا یک مدیر لایق و موفق یا بالعکس می‌سازد .

بخشی از این توانایی ذاتی است و به خصوصیات اخلاقی شما برمی‌گردد بخش دیگری به سبک زندگی شما مربوط شده و بخش بزرگتر آن اکتسابی است.

شخصی می‌تواند یک مدیر خوب باشد که ابتدا بتواند مسائل شخصی خود را به خوبی مدیریت نماید ، در قدم بعدی در ارتباط با دیگران بتواند خوب ظاهر شود و سپس اقدام به یادگیری و حرکت به سمت اکتساب روش های صحیح مدیریتی نماید .

در این سری مقالات تمامی سعی بنده بر آن است که تجربیات ناچیز خودم را در سالهای اخیر در زمینه مدیریت به شما منتقل نمایم.

تمامی مقالات در این بخش به این موارد معطوف خواهد شد که چطور می‌توان در این شرایط بهترین عملکرد را داشت.

نظرات کاربران