چربی سوزی و کاهش سایز

بازدید کنندگان : 2646 دسته بندی سبک زندگی

اینکه شما شروع به خواندن این مقاله کردید جای تبریک دارد برای اینکه ۵۰٪ مسیر را که اراده است پیمودید ٬ بهتر است یک راست برویم سراغ اصل مطلب که در مورد چربی سوزی و کاهش سایز است .

چطور شروع کنم ؟

اگر تا کنون به شما پیشنهاداتی در مورد قرص ها و دارو های چربی سوز و کاهش وزن شده است بهتر است کمی دست نگه داشته و این مقاله را تا انتها بخوانید .

 • چربی سوز های مصنوعی

این دارو های شیمیایی با افزایش متابولیسم ٬ کاهش اشتها ٬ افزایش ضربان قلب و ... خیلی سریعتر از روش های طبیعی به شما کمک می کند تا چربی سوزی کنید ٬ ولی بهتر است کمی هم در مورد عوارض این دارو ها بدانید :

- بیماری فشار خون

- بیخوابی

- بی تابی ٬ پرخاشگری 

- از دست دادن آب بدن

- صدمات جبران ناپذیر به کلیه و کبد

فقط بخشی از عوارض این دارو هاست .

اگر تصمیم گرفتید با روش های طبیعی چربی های خود را سوزانده و سایز کم کنید در ۱۲ قدم عملی زیر این مراحل را دنبال کنید :

 • نه بگویید و به قول هایتان پایبند باشید

اولین و مهمترین چیزی که شما باید به آن پایبند باشید قول‌های است که به خودتان می‌دهید پس اگر در مراحل بعد قول هایی به خودتان دادید در مقابل وسوسه ها به راحتی نه بگویید ٬ در رستوران نه بگویید و...

 • رژیم غذایی سالم را شروع کرده و کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید

مقاله رژیم غذایی سالم را مطالعه کنید و کلیه مواردی که منع شده را از رژیمتان حذف کنید ٬ در عوض رژیم سالم را شروع کنید.

در ابتدا یک رژیم متناوب را شروع کنید ٬ در روز اول دریافت کالری خود را به حداقل برسانید و در روز دوم به حالت عادی ( نه مانند قبل ٬ بلکه حالت عادی یک انسان نرمال ) بازگردید و در روز بعد مجددا دریافت کالری را کاهش دهید .

به عنوان مثال اگر در روز اول ۱۰۰۰ کالری مصرف کردید در روز دوم می‌توانید تا ۱۸۰۰ کالری دریافت و روز سوم مجددا ۱۰۰۰ کالری مصرف کنید.

در صورتی که مصرف کالری روزانه خود را کلا پایین بیاورید بدن شما به این روش عادت کرده و متابولیسم شما متوقف خواهد شد بنابراین به این شکل عمل می‌کنیم:

 • کربوهیدرات هارا محدود کنید 

هیچگاه کربوهیدرات را نمی‌توانید از زندگی حذف کنید چون بدن انسان به کربوهیدرات نیاز دارد فقط آن را محدود کنید ٬ روش خیلی سادست برنج ٬ نان ٬ قند و شکر ٬ روغن و میوه هایی مانند موز و گوشت قرمز را حذف کنید به همین سادگی کربوهیدرات را محدود نموده اید .

 • مصرف پروتئین

وقتی حرف از پروتئین به میان می آید ذهن شما ناخود آگاه به سمت گوشت منحرف می‌شود که این تصور اصلا درست نیست ٬ جالب است بدانید بسیاری از دانه ها و بسیاری از مواد لبنی پروتیین بیشتری نسبت به گوشت داشته و کربوهیدرات و چربی بسیار کمتری دارند.

بنابراین در روزهایی که قرار است کالری بیشتری مصرف کنید این کار را توسط پروتئین ها انجام دهید.

 • وعده های غذایی خود را اصلاح کنید

اگر تا کنون ۲ یا ۳ وعده غذا در روز مصرف می کردید از همین امروز آن را اصلاح کنید ٬ از این پس ما ۶ وعده در روز با حجم غذایی کمترمصرف می‌کنیم.

صبحانه ٬ میان وعده اول ٬ ناهار ٬ میان وعده دوم ٬ شام زود هنگام ٬ وعده قبل از خواب

صبحانه کامل میل کنید و حجم اصلی کربوهیدرات روزانه خود را در وعده صبحانه بگنجانید ٬ میان وعده اول خود را با میوه و مغزیجات پر نمایید ٬ ناهار سبک بدون کربو و چربی میل کنید ( فیله و سینه مرغ ٬ ماهی ٬ گوشت قرمز )‌٬ میان وعده دوم خود را میوه و نوشیدنی های طبیعی مثل میکس میوه ها  قرار دهید و شام خود را بسیار سبک مانند یک سالاد بدون سس قرار دهید.

یک ساعت قبل از خواب هم می‌توانید شیر و ماست کم چرب میل کنید.

 • مصرف مواد غذایی سالم چربی سوز را افزایش دهید

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چطور یک میوه می‌تواند چربی سوز باشد یا کالری منفی داشته باشد ٬ در حقیقت هیچ میوه ای کالری منفی ندارد و هر ماده ای کالری دارد ٬ ولی از آنجایی که هضم برخی از میوه ها و سبزیجات کالری بیشتری نیاز دارد بنابراین خوردن این گونه مواد غذایی در جمع باعث سوزاندن کالری خواهد بود.

برخی از آنها عبارتند از : فلفل تند ٬ کرفس ٬ لیمو ترش ٬ گوجه فرنگی ٬ سیب  سبز ٬ سفیده تخم مرغ و...

مصرف قوره نیز به دلیل داشتن مقادیر قابل توجه کافئین باعث افزایش متابولیسم و ضربان قلب خواهد شد ٬ ولی به دلیل اثرات مضر مصرف زیاد کافئین و عادت به این ماده پیشنهاد می‌کنم یک روز در میان فقط یک فنجان قهوه قبل از شروع ورزش میل نمایید.

 • زیاد آب بنوشید 

حجم نوشیدن آب روزانه خود را افزایش دهید ( حداقل ۱۰ لیوان در روز ) ٬ دقت کنید نوشیدن مایعات همراه غذا توصیه نمی‌شود.

 • ورزش خود را شروع کنید

اکنون که برنامه تغذیه شما مناسب شده است موقع نتیجه گیری است ٬ یک برنامه ورزشی مناسب در حد ۲ تا ۲:۳۰ دقیقه در روز به سرعت باعث چربی سوزی در بدن شما خواهد بود.

این ورزش می‌بایست شامل ۱ ساعت هوازی ٬ ۱ ساعت ورزش عضلانی و ۳۰ دقیقه کاردیو با حداکثر توان می‌باشد ( جزئيات نحوه ورزش در مقالات ورزشی ذکر شده است )

 • تنوع ورزشی داشته باشید

اینکه شما هر روز برنامه فوق را اجرا کنید بسیار خوب است ولی از این مهمتر داشتن یک برنامه ورزشی متنوع است ٬ یعنی مجموعه از ورزش هارا در برنامه هفتگی خود بگنجانید ( مثل شنا ٬‌ کوهنوردی ٬ ا تنیس ٬ فوتبال ٬ بسکتبال و... )

 • ترازوی لعنتی را کنار بگذارید

دقت کنید ما در رابطه با کاهش سایز صحبت می کنیم نه وزن ! 

ترازو را کنار بگذارید و خودتان را وزن نکنید ! برنامه فوق باعث چربی سوزی شما می‌شود ولی در عین حال عضلات شمارا حجیم می‌کند و این بدان معنی است که شما کاهش چندان وزن نخواهید داشت چرا که وزن عضله از چربی بیشتر است .

وزن کردن روزانه اثر روانی نامناسب روی شما خواهد داشت.

 • به میزان کافی بخوابید

یک انسان بالغ روزانه به ۷ تا ۹ ساعت خواب کامل احتیاج دارد ٬ می‌توانید یک ساعت از این خواب را عصر پس از بازگشت از کار قرار دهید تا انرژی مجددی پیدا کنید ولی اینکار کاملا بسته به سبک زندگی شما دارد ٬ بنابراین زود بخوابید و زود از خواب بیدار شوید.

 • از استرس دوری کنید

افزایش استرس باعث بی حوصلگی ٬ خستگی ٬ گرسنگی مضاعف و در نتیجه چاقی و بیماری خواهد شد بنابراین از استرس دور بمانید. ( مقالات مدیریت استرس را مطالعه کنید )

 

نظرات کاربران